22. Pareiškėjas gali teikti ne daugiau kaip vieną paraišką vienoje programoje per einamuosius metus, išskyrus atvejus, kai viešosios informacijos rengėjui ir (ar) skleidėjui priklauso kelios skirtingos visuomenės informavimo priemonės ir (arba) paraišką teikia nepriklausomas kūrėjas. Pareiškėjas turi įgyvendinti projektą tik jam priklausančioje ir jo valdomoje visuomenės informavimo priemonėje (priemonėse).
- Kokiais atvejais taikomos Taisyklių 22punkte nurodytos išimtys? Ar viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas, turintis interneto svetainę ir laikraštį gali teikti daugiau nei vieną paraišką į vieną programą?
Taisyklių 22 punkte nurodyti du išimtiniai atvejai, kada pareiškėjas gali pateikti Fondui daugiau nei vieną paraišką, t. y. kai (1) pareiškėjas yra viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas, kuris valdo daugiau nei vieną (skirtingą) visuomenės informavimo priemonę (VIP) arba (2) pareiškėjas yra nepriklausomas kūrėjas (papildomai žr. atsakymą į 2-ąjį klausimą).
Pavyzdžiui, jei viešosios informacijos rengėjui ir (ar) skleidėjui priklauso tik viena VIP, jis gali teikti Fondui tik vieną paraišką į vieną programą. Jei viešosios informacijos rengėjui ir (ar) skleidėjui priklauso daugiau nei viena VIP, jis į tą pačią programą gali teikti daugiau nei vieną paraišką, pavyzdžiui, projekto finansavimui ir veiklos finansavimui (tose programose, kur galimas veiklos finansavimas). Svarbu pažymėti, kad duomenis apie visas valdomas VIP viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas privalo būti pateikęs į Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą (VIRSIS) prieš pateikdamas paraišką Fondui.
- Kokiu būdu nepriklausomas kūrėjas, teikiantis paraišką, gali įgyvendinti projektą visuomenės informavimo priemonėje (priemonėse) pagal Taisyklių 22punktą?
Nepriklausomas kūrėjas pagal Visuomenės informavimo įstatymo reikalavimus (žr. Visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 30 d.) negali būti audiovizualinės žiniasklaidos paslaugos teikėjo, radijo programų transliuotojo dalyvis, jo vadovas ar kitų organų narys, taip pat negali būti susijęs darbo, tarnybos santykiais ar jungtine veikla su audiovizualinės žiniasklaidos paslaugos teikėju, radijo programų transliuotoju.
Jei nepriklausomas kūrėjas teikia paraišką Fondui dėl projekto finansavimo (pagal Taisyklių 17.1 p.), jis kartu su paraiška Fondui privalo pateikti ir dokumentą, patvirtinantį, kad projekto turinį įsipareigoja skleisti konkretus viešosios informacijos skleidėjas, valdantis tam tikrą VIP. Šiuo atveju nepriklausomam kūrėjui bus taikomi reikalavimai (sąlygos), nesusiję su VIP (žr. Taisyklių 19.7 p.), o jo pasirinktam viešosios informacijos skleidėjui – reikalavimai, susiję su VIP. Nagrinėjamu atveju Taisyklių 1–4 prieduose nurodytas sąlygas dėl minimalaus veiklos stažo ir darbuotojų skaičiaus turi atitikti pareiškėjas, t. y. nepriklausomas kūrėjas (žr. Taisyklių 19.8 ir 19.11 p.).
Tiek nepriklausomas kūrėjas, tiek jo projekto turinį įsipareigojęs skleisti viešosios informacijos skleidėjas privalo būti pateikę duomenis apie savo veiklą (pastarasis ir duomenis apie valdomą VIP) į Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą (VIRSIS).
- Ar nebus atmestos nepriklausomo kūrėjo Fondui pateiktos (kelios) skirtingų projektų paraiškos į tą pačią programą, jei projektų turinį įsipareigotų skleisti tas pats viešosios informacijos skleidėjas per tą pačią visuomenės informavimo priemonę?
Nepriklausomas kūrėjas nurodytomis sąlygomis galės Fondui pateikti kelias paraiškas ir jos nebus atmestos vien tuo pagrindu, kad skirtingų projektų turinį skleis tas pats viešosios informacijos skleidėjas per tą pačią jo valdomą visuomenės informavimo priemonę (VIP). Papildomai apie nepriklausomo kūrėjo Fondui teikiamą paraišką žr. atsakymą į 2-ąjį klausimą.
- Ar pareiškėjas – nepriklausomas kūrėjas, prieš teikdamas Fondui paraišką, turi būti susitaręs su viešosios informacijos skleidėju dėl projekto turinio sklaidos konkrečioje visuomenės informavimo priemonėje?
Taip, nepriklausomas kūrėjas, prieš teikdamas Fondui paraišką, turi būti susitaręs su viešosios informacijos skleidėju dėl projekto turinio sklaidos šio skleidėjo valdomoje visuomenės informavimo priemonėje (VIP). Fondui kartu su paraiška pateikiamas dokumentas turi būti sudarytas paprasta rašytine forma ir pasirašytas.Tai būtina siekiant įvertinti projekto turinio sklaidą visuomenėje. Be to, VIP, kurioje bus skleidžiamas nepriklausomo kūrėjo projekto turinys, turi atitikti Taisyklių 1–4 prieduose nurodytas sąlygas, o duomenys apie viešosios informacijos skleidėją ir jo valdomą VIP turi būti pateikti Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinėje sistemoje (VIRSIS). Papildomai apie nepriklausomo kūrėjo Fondui teikiamą paraišką žr. atsakymą į 2-ąjį klausimą.
Dėl redakcijos darbuotojų skaičiaus/ etatinių redakcijos darbuotojų skaičiaus
Medijų rėmimo fondo finansuojamų projektų teikimo taisyklių prieduose numatyta sąlyga pareiškėjams – redakcijos darbuotojų skaičius/ etatinių redakcijos darbuotojų skaičius. Išnašose nurodyta, kad skaičiuojami redakcijos darbuotojai (apie kurių valstybinio socialinio draudimo pradžią yra pateiktas pranešimas VSDFV), dirbę praėjusio ketvirčio paskutinę dieną.
Paaiškiname, kad etatas – tai sutartinis vienetas, kuriuo matuojama, kokį krūvį turi darbuotojas arba kiek laiko žmogus dirba. 1 etatas lygus 8 darbo valandom per dieną, 40 valandų per savaitę. Šiuo sutartiniu vienetu matuojamas žmogaus darbo krūvis.
Darbas ne visą darbo laiką dažnai vadinamas darbu ne pilnu etatu, t.y. mažiau nei 40 valandų per savaitę. Jei dirbama 20 valandų per savaitę – tai pusė darbo laiko normos. Galima dirbti ir ketvirčiu etato ar mažiau. Jei darbdavys ir darbuotojas susitaria, galima darbo laiką nustatyti itin įvairiai, nes įstatymuose minimalaus nustatytų darbo valandų skaičiaus nėra.
Atsižvelgiant į išdėstytą, paaiškiname, kad į redakcijos darbuotojų skaičių gali būti įskaičiuojami darbuotojai (apie kurių valstybinio socialinio draudimo pradžią yra pateiktas pranešimas VSDFV), dirbę praėjusio ketvirčio paskutinę dieną, neatsižvelgiant į etato dydį.
Dėl mažųjų bendrijų vadovų ir narių prilyginimo redakcijos darbuotojams / etatiniams redakcijos darbuotojams
Lietuvos Respublikos darbo kodekso 101 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad su juridinio asmens vienasmeniu valdymo organu – fiziniu asmeniu, dirbančiu atlygintinai, privalo būti sudaryta darbo sutartis, išskyrus mažųjų bendrijų ir individualiųjų įmonių vadovus. Tokia sutartis gali būti sudaryta ir ne visam darbo laikui.
Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymo 7 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad mažosios bendrijos narys gali sudaryti civilines sutartis su mažąja bendrija dėl paslaugų teikimo ir (ar) darbų mažajai bendrijai atlikimo, išskyrus darbo santykių požymius turinčias sutartis.
Kadangi mažosioms bendrijoms yra nustatytas specialus teisinis reguliavimas – su mažosios bendrijos nariu ir vadovu sudaroma ne darbo, o civilinė paslaugų sutartis, šiuo atveju mažosios bendrijos narys ar vadovas būtų laikomas redakcijos darbuotoju/ etatiniu redakcijos darbuotoju.
Dėl individualios įmonės vadovo prilyginimo redakcijos darbuotojui/etatiniam redakcijos darbuotojui
Lietuvos Respublikos darbo kodekso 101 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad su juridinio asmens vienasmeniu valdymo organu – fiziniu asmeniu, dirbančiu atlygintinai, privalo būti sudaryta darbo sutartis, išskyrus mažųjų bendrijų ir individualiųjų įmonių vadovus. Tokia sutartis gali būti sudaryta ir ne visam darbo laikui.
Lietuvos Respublikos individualių įmonių įstatymo 7 straipsnio 1 d. numatyta, kad individuali įmonė turi vienasmenį valdymo organą – individualios įmonės vadovą. Individualios įmonės savininkas kartu yra ir vienasmenis individualios įmonės valdymo organas – įmonės vadovas, jeigu individualios įmonės nuostatai nenustato kitaip.
Šio straipsnio 3 d. numatyta, kad individualios įmonės savininkas gali individualios įmonės vadovu paskirti kitą asmenį, jei tai nustatyta individualios įmonės nuostatuose, 4 d. numatyta, kai individualios įmonės vadovu savininkas paskiria kitą asmenį, su individualios įmonės vadovu sudaroma darbo ar civilinė sutartis.
Atsižvelgiant į išdėstytą, paaiškiname, kad individualios įmonės savininkas, kuris yra vienasmenis individualios įmonės valdymo organas – įmonės vadovas, būtų laikomas redakcijos darbuotoju/ etatiniu redakcijos darbuotoju. Taip pat šiuo atveju redakcijos darbuotoju/ etatiniu redakcijos darbuotoju būtų laikomas individualios įmonės vadovas, su kuriuo individuali įmonė sudarė ne darbo, o civilinę sutartį.
Dvi Kultūrinės žiniasklaidos ir kultūros periodinių leidinių programos finansavimo sąlygų dalys yra skirtos kultūros periodinių leidinių (turinio projektų ir veiklos) finansavimui dėl sudėtingos šių leidinių leidėjų situacijos. Į tai reaguota priimant Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimus. Taisyklių reikalavimus atitinkantis pareiškėjas, t. y. kultūros periodinio leidinio leidėjas, šiose programos dalyse turi galimybę pasirinkti ir teikti paraišką (1) turinio projektui, (2) veiklai arba (3) turinio projektui ir veiklai (žr. Taisyklių 22 punkto komentarą dėl daugiau kaip vienos paraiškos teikimo vienoje programoje). Šiose programos dalyse konkursai vyksta tik tarp kultūros periodinių leidinių leidėjų.
Pagal Visuomenės informavimo įstatymą kultūros periodinis leidinys gali būti leidžiamas tiek spausdinta, tiek elektronine forma. Todėl kultūros periodinių leidinių finansavimo sąlygose reikalavimai tiražui (daugiau kaip 500 egz. projektų finansavimo atveju ir daugiau kaip 750 egz. veiklos finansavimo atveju) – taikytini tik spausdinamam kultūros periodiniam leidiniui, o reikalavimai interneto svetainės vidutinei auditorijai (daugiau kaip 3000 unikalių lankytojų projektų finansavimo atveju ir daugiau kaip 5000 unikalių lankytojų veiklos finansavimo atveju) – tik interneto svetainei, kurioje skelbiamas el. forma išleistas kultūros periodinis leidinys.
Minėtos sąlygos nėra viena kitą papildančios. Nekeliamas reikalavimas fiziškai spausdinamo kultūros periodinio leidinio interneto svetainei ar kitai interneto svetainei, kurioje pagal Taisyklių 87 punkte nustatytus reikalavimus bus užtikrinama turinio projekto sklaida, atitikti finansavimo sąlygose nurodytą minimalų lankytojų skaičių. Ir atvirkščiai – taisyklės nereikalauja, kad interneto svetainėje (ar kitu el. būdu) platinamas el. kultūros periodinis leidinys papildomai būtų spausdinamas finansavimo sąlygose nurodytu tiražu.
Tiek spausdinto, tiek el. forma platinamo kultūros periodinio leidinio duomenys turi būti pateikti į Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą (VIRSIS). El. kultūros periodinio leidinio ISSN negali sutapti su kultūros periodiniu leidiniu, išleidžiamu spausdinta forma. Plačiau apie ISSN žr. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos interneto svetainėje.
Lietuvos Respublikos darbo kodekso 101 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad su juridinio asmens vienasmeniu valdymo organu – fiziniu asmeniu, dirbančiu atlygintinai, privalo būti sudaryta darbo sutartis, išskyrus mažųjų bendrijų ir individualiųjų įmonių vadovus. Tokia sutartis gali būti sudaryta ir ne visam darbo laikui.
Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymo 7 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad mažosios bendrijos narys gali sudaryti civilines sutartis su mažąja bendrija dėl paslaugų teikimo ir (ar) darbų mažajai bendrijai atlikimo, išskyrus darbo santykių požymius turinčias sutartis.
Kadangi mažosioms bendrijoms yra nustatytas specialus teisinis reguliavimas – su mažosios bendrijos nariu ir vadovu sudaroma ne darbo, o civilinė paslaugų sutartis, šiuo atveju mažosios bendrijos narys ar vadovas būtų laikomas redakcijos darbuotoju/ etatiniu redakcijos darbuotoju.
Lietuvos Respublikos darbo kodekso 101 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad su juridinio asmens vienasmeniu valdymo organu – fiziniu asmeniu, dirbančiu atlygintinai, privalo būti sudaryta darbo sutartis, išskyrus mažųjų bendrijų ir individualiųjų įmonių vadovus. Tokia sutartis gali būti sudaryta ir ne visam darbo laikui.
Lietuvos Respublikos individualių įmonių įstatymo 7 straipsnio 1 d. numatyta, kad individuali įmonė turi vienasmenį valdymo organą – individualios įmonės vadovą. Individualios įmonės savininkas kartu yra ir vienasmenis individualios įmonės valdymo organas – įmonės vadovas, jeigu individualios įmonės nuostatai nenustato kitaip.
Šio straipsnio 3 d. numatyta, kad individualios įmonės savininkas gali individualios įmonės vadovu paskirti kitą asmenį, jei tai nustatyta individualios įmonės nuostatuose, 4 d. numatyta, kai individualios įmonės vadovu savininkas paskiria kitą asmenį, su individualios įmonės vadovu sudaroma darbo ar civilinė sutartis.
Atsižvelgiant į išdėstytą, paaiškiname, kad individualios įmonės savininkas, kuris yra vienasmenis individualios įmonės valdymo organas – įmonės vadovas, būtų laikomas redakcijos darbuotoju/ etatiniu redakcijos darbuotoju. Taip pat šiuo atveju redakcijos darbuotoju/ etatiniu redakcijos darbuotoju būtų laikomas individualios įmonės vadovas, su kuriuo individuali įmonė sudarė ne darbo, o civilinę sutartį.
Darytinas skirtumas tarp interneto svetainės ir el. kultūros periodinio leidinio. Todėl pareiškėjas, valdantis kultūros temomis nušviečiančią interneto svetainę, gali teikti paraišką tik į bendrąją (atvirąją) programos dalį pagal kultūros projektų žiniasklaidoje finansavimo sąlygas.
Tačiau, jei nurodytoje interneto svetainėje pareiškėjas platina ir el. kultūros periodinį leidinį, jis dėl šio leidinio gali teikti paraišką ir į programos dalį, skirtą kultūros periodinių leidinių (projektų ar veiklos) finansavimui. Pažymėtina, kad el. kultūros periodinis leidinys turi turėti išduotą ISSN, kuris negali sutapti su kultūros periodiniu leidiniu, išleidžiamu spausdinta forma.
Taisyklių 1 priede patvirtintos Kultūrinės žiniasklaidos ir kultūros periodinių leidinių programos finansavimo sąlygos parengtos įgyvendinant Visuomenės informavimo įstatymo 28 straipsnio 16 dalies 1 punkte nustatytą prioritetinę paramos sritį (programą) tokiu pačiu pavadinimu.
Ši programa turi tris dalis – bendrąją (atvirąją), skirtą turinio projektų finansavimui, ir dvi, skirtas kultūros periodinių leidinių (turinio projektų ir veiklos) finansavimui. Kultūros periodinių leidinių finansavimo aspektas išskirtas jau pačiame įstatyme, atsižvelgiant į itin sudėtingą kultūros periodinių leidinių situaciją (ekonomines sąlygas, reklamos rinką, konkurencinę aplinką, auditorijos specifiką).
Kultūros periodinis leidinys – leidinys, kurio ne mažiau kaip 80 proc. turinio yra skirta kultūros ar meno reiškiniams aprašyti, jiems profesionaliai vertinti, Lietuvos ir pasaulio kultūros įvykiams analizuoti ir informuoti apie juos, meninei kūrybai skleisti (žr. Visuomenės informavimo įstatymo 28 str. 16 d. 1 p.).
Periodinis leidinys – tęstinis, to paties pavadinimo, vis naujo turinio, numeruotas ar datuotas, ne rečiau kaip du kartus per kalendorinius metus leidžiamas leidinys (žr. Visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 36 d.).
Leidinys – elektroninė arba spausdintinė laikmena, kurioje įrašyta viešoji informacija (žr. Visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 24 d.).
Teikdami paraišką Medijų rėmimo fondo (toliau – Fondas) internetinėje platformoje kartu turite pateikti ir Sutikimą dėl asmens duomenų tvarkymo (toliau – sutikimas).
Sutikimas dėl asmens duomenų tvarkymo yra svarbus teisinis dokumentas, kuriame nustatomos taisyklės ir sąlygos, kaip asmens duomenys Fonde bus renkami, saugomi ir tvarkomi.
Medijų rėmimo fondo parengtoje Sutikimo dėl asmens duomenų tvarkymo formoje nurodyta informacija apie duomenų tvarkymą: kokie duomenys renkami, kaip jie bus naudojami ir kam jie bus perduodami, kiek laiko duomenys bus saugomi, teisė atšaukti sutikimą.
Jei paraišką teikia juridinis asmuo, sutikime savo vardą, pavardę nurodo ir savo parašu sutikimą tvirtina TIK juridinio asmens vadovas (paraišką teikiantis asmuo).
Šio sutikimo forma jau yra užpildyta (jos nereikia papildomai pildyti ar taisyti), prašome atidžiai susipažinti su sutikime išdėstyta informacija, įrašyti TIK datą, vietą, savo vardą, pavardę bei pasirašyti elektroniniu ar paprastu parašu.
Teikdami paraišką:
- atsisiųskite Sutikimo dėl asmens duomenų tvarkymo formą į savo kompiuterį;
- įrašykite TIK datą, vietą, savo vardą ir pavardę (jei teikia juridinis asmuo – asmens teikiančio paraišką vardą ir pavardę);
- pasirašykite formą elektroniniu ar paprastu parašu;
- įkelkite pasirašytą formą atgal į platformą.